©2018 by BOHEMIANEXPERIENCE. Proudly created with Wix.com

Nejtemnější chvíle nastává vždy před úsvitem

March 10, 2019

 Jestliže po něčem toužíme je jedinou naší povinností se nebát. Jestliže jsem chtěla zažít něco nevšedního bylo jen na mě vysoupit z auta na hranicích Belize  a Guatemaly  a přes hranice do Guatemaly přejít pěšky s malým baťůžkem na zádech, nechat si dát razítko do pasu a hned za hranicema nastoupit do autobusu za pár kaček, co mě dovezl do městečka Flores u krásného jezera, a to jsem ještě nevěděla, že za dva dny právě u tohoto jezera narazím na malý zázrak, alespoň v mých očích.

 Do hotýlku zamluveného přímo u pyramidy Tikal dnes již nic nejede, tak musím poprosit soukromého řidiče, který se mnou vjíždí do areálu Tikalu a naše komunikace se skládá z úsměvů bez společného jazyka, protože já španělsky sice trochu rozumím, ale nemluvím.

Ubytuju se a zamluvím si na příští den výpravu mezi pyramidy s pozorováním východu slunce. Ve 4 hodiny ráno vycházíme. Náš průvodce švihá baterkou napravo a nalevo posléze se dozvídáme, že musi dávat pozor, že v okolí je poměrně hodně jaguárů.

 Vycházíme schody na jednu z pyramid a já najednou pochopím, že jsou tu lidé z celého světa z různých částí a kontinentů a že to ticho, které se náhle rozprostírá do svítání je to, co nás spojuje. A jungle se  probouzí, řvaní opic a siluety stromů vládnou nám.

Ty stromy jsou zde opravdu krasné. Myslím, že to je to, co mě upoutalo jako první. Ty stromy a jejich symbolika. Nejvíc posvátná pro mayskou kulturu je strom Ceiba, symbolizuje žívot i smrt. Travím okolo Tikalu dva dny a stále jen pozoruju tu krásu.

 Při mém odjezdu se rozhodnu v jeden okamžik vystoupit z autobusu v malé vesnici, kterou projíždíme a jakoby mě něco vedlo. Jdu nejdříve k jezeru a pak se jen tak procházím. Mám hlad a tak náhodně vstoupím do jednoho z místních malých hotýlků a v udivení stojím a koukám do zahrady, kde stojí krásná Ceiba kolem které je jasný medicine wheel.

 Koukám na ten zázrak přírody a přemýšlím, co mi to mělo ukázat. Místní číšník mi říká, že majitel hotýlku přijde brzo na oběd.

 Mám tu čest setkat se s Davidem, 85ti letým mužem původem z Floridy,  který se rozhodl strávit a zapustit své vlastní kořeny  v malém městečku v Guatemale. Vypráví mi příběhy z období guerilly, vypráví mi jak se oženil s guatemalskou ženu, s kterou splodil dceru a  později se rozvedl, ale na jejich přátelském vztahu to nic nezměnilo. A nakonec mě provede zahradou a ukazuje mi každý strom, co zasadil. Uprostřed toho všeho Ceiba, krásná a mohutná.

Vypráví mi jak ji zasadil a netušil, že vlastně kolem ní bude jeho život. Stihl právě zde rozjet business v místním hotýlku a zapustit kořeny v tomto místě. Obcházím kolem stromu a je úžasné, co nacházím....symbol čtyř elementů.

 4 světové strany označeny ohněm, blízko jezera odkud vane lehký vítr a to vše spojeno se zeminou, která tuto nádhernou zahradu zrodila, je to asi symbol naší existence-kořeny.

 

 Myslím, že mám před sebou úplně novou cestu, a o to zajímavější, že zcela nepoznanou. Najdu ten klid vlastní duše?

Možná to bude teď mou novou životní etapou, docela se těším, ale trochu se i bojím hlavně sebe zda po těch letech toulání a cestování ještě jsem schopna naléz cestu k tomu místu, kde zasadím svůj strom, ale jak praví citace z mé oblíbené knihy Alchymist : "Když něco opravdu chceš, celý vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit." 

 

 

 

 

 

Please reload

Featured Posts

Bike, tulips, windmills and Freedom- welcome to Amsterdam

May 3, 2016

1/2
Please reload

Recent Posts

November 24, 2017

Please reload

Archive